XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 31.10.2021

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 31.10.2021
 1. Dziś przed kościołem zbiórka na utrzymanie Stolicy Apostolskiej (Świętopietrze).

 2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
  – w czwartek, 4 listopada – św. Karola Boromeusza, biskupa

 3. Jutro, 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w kościele o 7:30 i 9:00. Uroczysta Msza święta na cmentarzu o godz. 12:00, poprzedzona modlitwą za zmarłych z wypominek jednorazowych. Za zmarłych z wypominek jednorazowych będziemy się modlić przez całą oktawę do 8 listopada. Różaniec i wypominki za zmarłych w tygodniu o godz. 18:30, w sobotę o godz. 16:30, w niedzielę o godz. 10:30, a w Dzień Zaduszny pół godziny przed każdą Mszą świętą. Można jeszcze składać wypominki całoroczne po Mszach świętych. Na cmentarz przychodzimy w maseczkach i zachowujemy wymagany odstęp.

 4. Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.  

  Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

  Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

 5. W piątek, 29 października zmarła + Wiesława Klause, lat 67, zam. w Mokronosie. Pogrzeb odbędzie się  dziś o godz. 14:00. Wieczny odpoczynek…

 6. W najbliższy czwartek, 4 listopada modlić się będziemy o powołania kapłańskie. Jest to drugi miesiąc diecezjalnej nowenny w intencji powołań.

 7. W najbliższy piątek, przypada pierwszy piątek miesiąca. Nawiedzenie chorych od godz. 14:00. Proszę zgłaszać chorych do zakrystii. Okazja do spowiedzi dla dorosłych i dzieci od godz. 17:00 – 18:00.

 8. Dziękuję za posprzątanie kościoła rodzinom: Cepil i Krawiec i za ofiarę na kwiaty rodzinom: Cepil, Szymczak, Kaczmarek, Krawiec, Kwiatkowski, Włodarczyk. Za tydzień proszę rodziny: Szeląg, Praczyk, Misiak, Kaniewski, Paterek, Krzyżanowski.

 9. Do nabycia kalendarze i prasa katolicka. Można odbierać wieńce dożynkowe.